Konec prokrastinace je nejen úspěšná kniha. Je to návod na komplexní restart, který zároveň dává k dispozici materiály a nástroje, které oceníte.

Konec prokrastinace: dejte jednou provždy sbohem odkládání

Odkládáte někdy práci na úkolech? A vadí vám to? Pokud jste odpověděli na obě otázky kladně, prokrastinujete. Naštěstí existují způsoby, jak s tím něco udělat. Dobrá zpráva: jde to i docela rychle. Co pro to budete muset udělat?

  1. chtít to změnit
  2. 2) přečíst si knížku Konec prokrastinace.

Četl jsem ji a začal díky ní používat řadu doporučení. Jaké jsou mé praktické zkušenosti?


Není to jen další z řady návodů, které nefungují?

Není. Na téma osobního růstu, zvyšování produktivity, kreativity, návyků apod. jsem už četl řadu knih – českých i zahraničních. Tahle je jiná. Kombinuje totiž několik zásadních vlastností:

  1. Vychází z vědeckých studií a výzkumů. Na všechny z nich jsou v knize odkazy, takže si je můžete sami prozkoumat.
  2. Kniha je maximálně stručná. Neobsahuje žádnou nudnou omáčku. Je psána srozumitelně a každý odstavec stojí za přečtení.
  3. Obsahuje opravdu hodně srozumitelných obrázků. Na nich autor – Petr Ludwig názorně vysvětluje to nejpodstatnější.
  4. Všechno je promyšlené do nejmenšího detailu a perfektně do sebe zapadá. Autor si dal opravdu neuvěřitelně záležet.
Kniha Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno vyšla také jako e-book a audiokniha. Nejpopulárnější je však tištěné vydání.
Kniha Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno vyšla také jako e-book a audiokniha. Nejpopulárnější je však tištěné vydání.

Nejdřív to nejdůležitější: co vlastně chcete dělat

Budete si muset poctivě odpovědět na otázku kam chcete v životě směřovat a co chcete dokázat. Od toho se vše odvíjí. Pouze pokud víte, že pracujete na smysluplné věci, nebudete se cítit frustrovaní. Angličané říkají „First Things First.“ A mají pravdu. Proto knížka hned na začátku pomáhá najít smysl vaší práce a v podstatě všech životních aktivit.

Máme málo času na to, abychom jej promrhali

Času máme zkrátka příliš málo na to, abychom s ním plýtvali. Na první pohled by se mohlo zdát že jít až do takovéhle hloubky snad není nutné. Skutečně – řada knih, např. Mít vše hotovo od Davida Allena – je spíše návodem typu „Jak“ než aby pomohla odpovědět na otázku „Co“. Konec prokrastinace pomáhá řešit obojí. Nutno však říci, že Mít vše hotovo se s knížkou Konec prokrastinace víc než vhodně doplňuje. Konec prokrastinace nicméně doporučuji přečíst jako první.

Kniha Mít vše hotovo je vhodným "komplementárním čtením" ke knize Konec prokrastinace
Kniha Mít vše hotovo je vhodným „komplementárním čtením“ ke knize Konec prokrastinace. Doporučuji ji přečíst jako druhou.

Řekněte co chcete změnit a vybudujte si návyky

Každý z nás má nějaký zlozvyk nebo něco, čeho by se chtěl zbavit. Pro někoho je to absence sportu, pro jiného pití alkoholu, kouření, pozdní vstávání či trávení času v práci na Facebooku. Anebo všechno dohromady. Petr Ludwig prezentuje návod, jak z toho ven. Řešení je ve výsledku nekompromisně jednoduché. Přiznám se, že z počátku (asi před dvěma roky) mi nebylo moc sympatické. A to až tak, že jeho název mě odradil od koupě knížky (později mi ji koupila moje manželka k narozeninám – a děkuji jí za to). To nesympatické slovo, které ale ve výsledku skvěle funguje totiž zní Buzer-lístek.

Dodržení předsevzetí: zelená versus červená

O co jde? Je to až brutálně jednoduché. Vytvoříte si seznam věcí, které chcete změnit. Nesmí jich být moc a nesmíte na sebe být z počátku příliš tvrdí. V terminologii knihy nesmíte „vyděsit slona“. Proto totiž selhává řada novoročních předsevzetí. Je jich moc velká porce a lidé to nezvládnou plnit. To je frustruje, přestanou úplně a spadnou zpět do zlozvyku.

Takhle vypadá schéma Buzer-lístku
Takhle vypadá schéma Buzer-lístku
Takhle vypadá tzv. Buzer-lístek. Můžete si ho stáhnout i z webu Konec-prokrastinace.cz. Odkaz najdete v knížce.
Takhle vypadá Buzer-lístek (jeden z mých nejstarších). Váš vlastní si můžete si stáhnout přímo z webu Konec-prokrastinace.cz. Odkaz najdete v knížce.

Jedna červená tečka „zničí“ celý den

Jakmile máte v jednom dni všechny tečky zelené, i celý den se „zazelení“. Pozor – i pouhá jedna jediná červená však způsobí, že výsledek dne jako celek bude červený. Původně jsem si o tomhle systému myslel, že patří spíše do mateřské školy. Praxe ale ukázala, že je opravdu návykový – a to v pozitivním smyslu slova. Například: řekněme, že jako jeden z cílů máte vůbec nepít alkohol (musíte opravdu chtít a vědět proč, jinak to nefunguje). Když splníte všechny tečky na zelenou a chtěli byste si dát pivo, systém buzer-lístku by zapříčinil, že se v řadě zelených teček objeví červená. A pak si řeknete: stojí mi to jedno pivo opravdu za to? Bez teček je mnohem snazší se na to „vykašlat“. No co, tak si jedno dám. Jakmile si to však zaznamenáváte, dostává celý problém úplně jiné kontury.

Díky tomuto postupu si postupně a po krůčcích vybudujete nový návyk. A ten vám pomůže na cestě k cílům, které jste si stanovili.

Další užitečnou knížkou související s tématem změny návyků je The Power of Habit, česky vyšla jako Síla zvyku
Další užitečnou knížkou související s tématem změny návyků je The Power of Habit, česky vyšla jako Síla zvyku

Myslet kriticky

Další prakticky využitelné rady se zaměřují na způsob myšlení a hodnocení informací (posouzení jejich významu, relevance, stanovení dalších kroků atd.). Právě v dnešní době je to snad aktuálnější téma než kdy jindy. Já osobně jsem přestal sledovat všechna „rádoby aktuální média“. Informace o aktuálním dění sice vyhledávám, nicméně velmi cíleně a ze zdrojů, které na čtenáře neútočí články o nehodách, vraždách nebo zprávami, jak se na nás valí hordy migrantů a EU či NATO jsou k ničemu. Facebook jsem naprosto omezil a navštěvuji jej pouze kvůli řízení kampaní svých klientů. Popravdě mě k tomu navedla spíše kniha Deep Work (viz dále) než Konec prokrastinace – nicméně cíl mají v této oblasti obě publikace podobný.

Nebát se vystoupit z řady

Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte také umět vyjít z řady. Autor knihy odkazuje na jeho rozhovor se špičkovým psychologem Philipem Zimbardem ↑. Vyjít z řady znamená opustit svou komfortní zónu. Nebát se na sebe upozornit a udělat něco, co by ostatní neudělali – protože se bojí opustit zónu toho, co znají. A stejně jako (odpovídající) fyzická zátěž svalů postupem času zvyšuje jejich výkonnost, také častější opouštění komfortní zóny vás posouvá vpřed. V knížce je to krásně a zároveň vtipně ilustrováno tím, že si Philip Zimbardo nakreslil fixem na čelo černou tečku. A klidně s ní vyrazil mezi lidi.

Organizace pracovního dne

Plně ve stylu maximální efektivity se čtenáři mohou seznámit i se způsobem organizace (nejen) pracovních úkolů. K tomu slouží nástroj To-Do-Today. Nepotřebujete k tomu žádné drahé vybavení, stačí tužka a papír (nicméně si můžete koupit značkový diář navržený přímo pro metodiku Konec prokrastinace). Klíč je v tom, že si ujasníte, co v daný den máte udělat – a těmto úkolům stanovíte pevné pořadí, ve kterém je splníte. Následně se snažíte vše dodržet. Počáteční odhady potřebných časů budou u každého pravděpodobně trochu jiné než realita, ale postupem doby se to ustálí. Uvidíte, že takový systém do pracovního dne vnese víc klidu i pořádku. Zde bych opět chtěl připomenout souvislost s knihou Mít vše hotovo.

Pro změnu způsobu práce, který přinese více klidu, doporučuji také knihu Deep Work (česky vyšlo jako Hluboká práce)
Pro změnu způsobu práce, který přinese více klidu, doporučuji také knihu Deep Work (česky vyšlo jako Hluboká práce)

Dobře, konec prokrastinace. Ale co když přijde krize? (a ona přijde)

Petr Ludwig nekreslí vše narůžovo. Zcela reálně počítá i s tím, že v průběhu času to bude skřípat. A proto dává návod i na to, jak se s krizemi vypořádat. Opět trochu odlehčeně nazývá stav krize spojením „mít křečka“. Přiznám se, že i tento název se mi (podobně jako Buzer-lístek) původně moc nelíbil, ale časem jsem si na něj zvykl. Navíc jeho vysvětlení je opravdu skvělé. Nebudu ho zde rozebírat, přečtěte si ho v knížce sami, stojí to za to. To nejdůležitější je, že čtenáři není prezentována knížka stylem „A odteď už bude všechno jen fajn.“. Tu práci za vás nikdo jiný neudělá. Ale s nástroji a materiály, které Konec prokrastinace dává k dispozici, se můžete opravdu výrazně posunout vpřed.

Nejen kniha, ale i reálné pomůcky

Pokud chcete, můžete využít i řadu nástrojů a pomůcek s originální značkou Konec prokrastinace. Je to například diář nebo dokonce video kurz. Buzer-lístek  a Flow-lístek si můžete stáhnout zdarma sami z webu Konec-prokrastinace.cz. Konkrétní hypertextové odkazy najdete přímo v knížce. Petr Ludwig také o konci prokrastinace také přednáší a pořádá kurzy/školení pro firmy.

Diář Konec prokrastinace pro lidi, kteří preferují papírová řešení.
Diář Konec prokrastinace pro lidi, kteří preferují papírová řešení. Můžete si ho koupit zde ↑.

Recenze? Reálné výsledky mluví za vše

Jak jsem psal v úvodu, tuto knihu opravdu doporučuji. Na trhu není moc alternativ, které by šly zároveň takto do hloubky a byly tak jednoduše srozumitelné a názorné (a navíc česky). To, že kniha vychází už v téměř dvacátém dotisku a je nejúspěšnější publikací ↑ Jan Melvil Publishing, hovoří samo za sebe. Mně osobně pomohla jít po cestě, po které jít chci.


Další informace související s tématem Konec prokrastinace: