Máte skvělý nápad? Tak si ho okamžitě poznamenejte. Nebo ho zapomenete.

Skvělé nápady si hned zapište. Jinak zmizí a už se nevrátí

Z ničeho nic vás napadne něco fantastického. Říkáte si, že tak parádní věc ani není nutné si někam poznamenat. Že tohle prostě nezapomenete. A že se k tomu vrátíte později, až bude trocha času. A pak, když přijde na věc, si nemůžete vzpomenout. Znáte to?

Sršíme nápady. Ale nepamatujeme si je

Lidský mozek funguje jako neuvěřitelný generátor nápadů. Neurovědce nepřestává fascinovat. A i když výzkum běží vpřed mílovými kroky, zatím o lidském mozku víme relativně málo. Ale něco přece. Například to, že s kvalitou lidské paměti to není tak skvělé, jak by se mohlo zdát. Existují teorie, které říkají, že se nám do paměti ukládá vše, co vidíme, slyšíme apod. Problémem je však tyto údaje zpětně vyvolat. Čím lépe se uloží, tím lépe si je pamatujeme. Ne nadarmo se říká, že opakování je matkou moudrosti. Ale když vás napadne něco skvělého, opakovat si to do úmoru je poněkud nepraktické. A někdy to ani nejde.

O tom, jak funguje náš mozek, se hodně dozvíte v knížce Organized Mind od D. Levitina. Zdroj: Amazon.com
O tom, jak funguje náš mozek, se hodně dozvíte v knížce Organized Mind ↑ od D. Levitina. Zdroj: Amazon.com

Zapisujte si. Všechno, co má smysl

Říká se, že tupá tužka je lepší, než ostrá paměť. Praxe mě přesvědčila, že je to pravda. Vlastně přesvědčila nás všechny – slavný článek vlevo dole prostě neexistuje. Nicméně pan prezident skutečně může věřit tomu, že jej opravdu viděl. Ale k věci. Jakmile vás napadne cokoli, o čem víte, že byste to mohli v budoucnu využít (nápad na produkt, službu, logo, slogan, písničku, dárek, … cokoli!), ihned si to poznamenejte. Kam? Možností je hodně a vyberou si digitální nomádi i lidé, kteří spíš věří bloku a tužce. K dokonalosti dovedenou metodiku najdete například v knížce Mít vše hotovo od Davida Allena.

Online i offline nástroje

Většina z nás nosí s sebou chytrý telefon. Mně se pro zaznamenávání nápadů nejvíc osvědčily dvě aplikace: One Note ↑ a Evernote ↑. Obě dvě jsou k dispozici na všech mobilních platformách (Windows, Android i iOS) a samozřejmě běží i na počítačích. Obě dvě jsou zdarma a obě dvě fungují v online i offline režimu (data se synchronizují po připojení k internetu). Bezvadné je, že všechny poznámky tak máte na jednom místě a k dispozici na jedno kliknutí.

OneNote je od Microsoftu...
OneNote je od Microsoftu…
... A Evernote od Evernote
… A Evernote od Evernote

Oba dva programy podporují plnou aplikaci metodiky Getting Things Done. Poznámky si samozřejmě můžete dělat i postaru, na papír (který nakonec jde taky digitalizovat). Důležité je zvolit si konzistentní způsob, o kterém víte, že ho budete používat. Nemá cenu si něco poznamenat a pak zapomenout, kam jste si to vlastně napsali. Ale to v podstatě platí i pro digitální záznam.

To nejlepší vás může napadnout, když to nejméně čekáte

Kreativci vědí, že úchvatné nápady přicházejí po sportování, ráno (už naši předkové přece říkali “ráno moudřejší večera” – opravdu to platí), po horké sprše apod. Nebo jen tak při procházce městem. Mozek totiž pořád pracuje – kombinuje všechny možné kombinace, i ty naprosto nelogické. Dělá to i když spíme. A právě díky tomu se ráno probudíme a napadne nás řešení, na které jsme večer prostě nemohli přijít.

Takže odteď… zaznamenávejte!

Všechno, co jsem zde napsal, v praxi funguje a mohu to potvrdit na základě vlastní zkušenosti. Na celé věci mě mrzí jen to, že jsem si nezačal dělat konzistentní poznámky už dávno. Přeji vám spoustu realizovaných skvělých nápadů! A jestli díky nim chcete vydělávat peníze, ozvěte se mi. Vím, jak je správně prodat.