365 přikázání grafického designu je velmi užitečná knížka nejen pro tvorbu nového loga, ale i pro webový design

365 přikázání grafického designu: příručka pro tvůrce i klienty

Na internetu je velmi snadné najít celou řadu výukových materiálů v prakticky neomezené škále oborů. To platí i pro grafický design. Některé z takových zdrojů jsou opravdu velmi užitečné – například americký kanál na YouTube The Futur (odkaz je pod článkem). Stále však platí, že dobrá kniha je dobrá kniha. Jednak papírové čtení tak nenamáhá oči, za druhé si různá vydavatelství dávají dobrý pozor, aby šlo o kvalitní publikace s dobrým obchodním potenciálem. Mezi ně rozhodně patří 365 přikázání grafického designu, které letos vydal Slovart.

Pravidla stručně a přehledně

Kniha nemá ambici nahradit takové publikace jako Základy grafického designu od Timothyho Samary. Je spíše doplňkem pro lidi, kteří již tvoří a chtějí se ujistit, že v seznamu důležitých pravidel na žádné nezapomněli. Či jinými slovy – jak říká právě Tim Samara: Pravidla designu sice můžete úspěšně porušit, nejdřív o nich ale musíte něco vědět. A právě v tomto tkví síla představované publikace. Nečekejte, že z vás udělá designéra, upozorňuje však na řadu důležitých témat. Která to jsou?

  • Písmo a typografie
  • Layout a design
  • Barva
  • Obrázky a grafika
  • Výroba a tisk
  • Design v praxi

Užitečný pomocník pro praxi

Čtenáři jistě ocení, že u každého pravidla jsou uvedeny praktické ukázky jak se to má či nemá dělat. Rady se rozhodně neomezují jen na teorii designu. Naopak, kniha je plná tipů a triků pro práci s počítačem a pro publikaci vytvořených prací. Mohlo by se to zdát jako maličkost, ale kolik lidí zapomíná na to, že podklady pro tisk mají mít informace o barvách vyjádřeny jako CMYK a ne RGB…

Náhled publikace (kapitola věnovaná layoutu a designu)
Náhled publikace (kapitola věnovaná layoutu a designu)

Cíl knihy: zefektivnit a zkvalitnit práci i výstupy

Na publikaci 365 přikázání grafického designu oceňuji především její praktickou využitelnost. Na nic si nehraje a pokud tvoříte grafický design (ať pro digitální či tiskové použití, publikace vás nezklame.

Bylo by skvělé, kdyby s knihou přišli do kontaktu i lidé, kteří grafický design poptávají. Snadněji by pak mohli odhalit, když je někdo tahá za nos – třeba tím, že jim po zadání zakázky tvorby nového loga dodá pouze rastrový formát loga a nepřidá výstup ve vektorech.

Jsem marketingový konzultant

Tvořím značky, loga a webové prezentace. Podívejte se na ukázky mé práce. Rád pomohu i vám. Stačí se jen ozvat.

 


Informace o knize:

  • Adams, S.; Dawson, P.; Foster, J.; Seddon, T.: 365 přikázání grafického designu. Praha: Slovart, 2018. ISBN 978-80-7529-554-5
  • srovnání cen ↑ na Heuréce

Další informace:

  • Výukový kanál pro grafické designéry The Futur ↑ (YouTube)