Evangelium podle Marka Zuckerberga

Evangelium podle Marka (Zuckerberga)

V posledním čísle týdeníku Echo vyšel opravdu zajímavý článek Martina Weisse. Jmenuje se Evangelium podle Marka. Facebook zásadně mění společnost i svět ↑. Online je k přečtení jen část, doporučuji ale zajít do nejbližší trafiky a časopis si za 49,- korun koupit. Článek je zaměřen na mimořádně významnou roli technologických gigantů, zejména Googlu a Facebooku.

Nezamýšlené následky zamýšlených kroků

Dobrý ekonom uvažuje nejen o zamýšlených, ale i nezamýšlených dopadech různých rozhodnutí a variant. Tak jsou učeni studenti ekonomie už v prvním ročníku. Často se ale stává, že některé následky jsou zkrátka neočekávatelné. A zároveň mimořádně závažné. Kam můžeme mít právě teď nakročeno ukazuje film The Circle ↑. Není sice z daleka tak povedený jako jeho knižní předloha ↑, ale jako varování poslouží dobře. Podívejte se na trailer.

Dokážeme si ještě představit život offline?

E-mail na Seznamu mám od roku 1997. Před dvaceti lety pro mě byl svátek být chvíli online. Vytáčené připojení, pískající modem a minuta připojení za korunu. Kdyby někdo chtěl být připojen pořád, zaplatil by skoro 45.000,- Kč. Internet opravdu změnil svět. V některých aspektech zásadně k lepšímu, má ale i své temné stránky. Například hybridně vedenou propagandistickou válku, které dnes musíme čelit. Je skvělé, že každý má možnost vyjádřit svůj názor, ale nebezpečí uzavření se ve své „sociální bublině“ je obrovské.

S velkými možnostmi musí jít i velká odpovědnost

Průmysl 4.0, umělá inteligence, sociální média. Změny, které tyto fenomény přinášejí a jistě i přinesou, jsou dramatické. Jaké budou další skutečné dopady na společnost i vývoj ve světě? To při nejlepší vůli nevíme. Můžeme maximálně tušit a zkusit přemýšlet i o nezamýšleném. Martin Weiss zmiňuje, že technologické společnosti platí jen minimální daně. Ano, to je závažné. Ve světle dalších dopadů je to však minoritní problém. To vše píši s plným vědomím toho, že (online) marketing mě živí. Online svět bych proto (možná) měl nekriticky adorovat. Mám ho rád. Je to dobrý sluha. Ale zlý pán.