V tomhle příspěvku se věnuji rozboru výhod a nevýhod redakčního systému WordPress

Výhody a nevýhody WordPress

WordPress je populární redakční a publikační platforma, která pohání miliony webů na celém světě. Běží na ní třeba The New Yorker nebo Baťa. Dává-li něco lidem svobodu slova, je to podle mého názoru právě WordPress.

Mezinárodní verze Baťa.com využívá WordPress
Mezinárodní verze Baťa.com využívá WordPress
... A stejně tak i světoznámý presftižní magazín The New Yorker
… A stejně tak i světoznámý presftižní magazín The New Yorker

WordPress využívá technologii programovacího jazyka PHP a MySQL databázi. Původně šlo o blogovací platformu a například v administračním rozhraní je to vidět dodnes. Nicméně systém jako takový je tak variabilní, že u mnohých webových prezentací vůbec nepoznáte, že by mohly mít něco společného s blogem. S WordPressem jsem se pracovně poprvé setkal v roce 2013 a od té doby mi opravdu přirostl k srdci.

Výhody WordPressu

Osobně se domnívám, že výhody dalece převažují nad nevýhodami. Posuďte sami.

Variabilita

Tento redakční systém je neuvěřitelně přizpůsobitelný. Lze na něm postavit téměř vše – od osobního blogu o politice ↑ až po e-shop ↑.

Snadnost instalace a ovládání

V základu se WordPress instaluje velmi jednoduše. Stejně tak i základní nastavení není vůbec složité. Stačí znát přístupové údaje, mít k dispozici databázi a už to jede. WordPress se v podstatě nainstaluje sám a můžete začít publikovat. Pro přizpůsobení si můžete nainstalovat šablonu, která vám nejvíc vyhovuje.

Neuvěřitelné možnosti personalizace

V základu nabízí tento systém několik blogových šablon. Celá řada je jich k mání zadarmo v oficiálním repositáři. Dále existují placené šablony. Za poplatek nejčastěji do 50 USD si můžete koupit v podstatě jakoukoli – od template pro magazín až po rozsáhlou internetovou encyklopedii.

Funkcionality dodané pomocí pluginů

WordPress můžete v podstatě libovolně rozšiřovat. Na jeho jádro můžete nabalovat tzv. pluginy. V podstatě jde o programy, které mají určitou funkci. Některé plní roli zabezpečení, jiné do systému přidají funkcionalitu e-mailingu, další umožní editovat tlačítka, jiné vytvoří obrázkovou galerii. Jednoduše – vybere si úplně každý. Celá řada pluginů je zdarma, jejich vyšší verze však bývají placené.

Cena

WordPress jako takový je zadarmo. Jak bylo uvedeno výše, je jej však možné rozšiřovat o různé placené (prémiové) funkcionality.

Nevýhody WordPressu

I WordPress má své nevýhody. Zde popisuji ty, které osobně považuji za hlavní.

Díry v bezpečnosti, pokud jí nevěnujete dostatečnou pozornost

Protože systém WordPress je velmi populární, spousta zlých lidí se snaží využít mezer v pozornosti a dostat se do stránek, jejichž autoři nechali pootevřená dvířka. Ihned po instalaci WordPessu proto velmi doporučuji zabezpečit systém pomocí pluginů jako je WordFence ↑ a iThemes Security ↑. Je také nutné udržovat systém v aktuální verzi, protože vývojáři neustále pracují na zabezpečení systému. To platí i pro šablony a pluginy.

Rychlost

WordPress může být… pomalejší. A často také je. Naštěstí existuje celá řada pluginů a postupů, které na tuto výzvu dokáží reagovat. Co doporučuji?

  1. kvalitní hosting
  2. pluginy WP SuperCache ↑, Autoptimize ↑, Check and Enable GZIP Compression ↑
  3. optimalizovat obrázky (aby měly co nejmenší velikost)

Bez základní znalosti HTML/CSS se mimo základ neobejdete

Nejzákladnější práce s WordPressem nevyžaduje znalost kódování. Jakmile ale chcete něco změnit, upravit či vylepšit, už se bez práce v kódu neobejdete. Šablony se od sebe navzájem mohou docela dost lišit a co platí v jedné, může být v jiné úplně jinak.

Zkoušejte, experimentujte a učte se

Na WordPressu jsem postavil už v podstatě celou řadu webů. U toho úplně prvního, který už neexistuje, jsem nechal desítky, možná stovky hodin práce. Pracoval jsem stylem pokus/omyl, spousta věcí se tenkrát nepovedla a nakonec jsem ten web smazal. Byla to ale neocenitelná zkušenost. Druhý web šel lépe, pak přišel třetí, čtvrtý… A dnes nedám na WordPress dopustit. Má – tak jako každý systém – své mouchy. Ty jsou ale víc než vyváženy jeho přednostmi.