Návod, jak nastavit WordPress pro odesílání pomocí SMTP.

Jednoduché nastavení WordPress pro odesílání přes SMTP

Mnoho webových stránek má jako konverzi nastaveno odeslání poptávky či zprávy pomocí jednoduchého formuláře. Někdy se z různých důvodů stane, že odesílání přestane z ničeho nic fungovat, zejména jsou-li odesílány pomocí funkce mail(). Příčin může být celá řada (chyba na straně hostingu, konflikt pluginů, limit rozeslaných zpráv apod.). Proto může být vhodné změnit způsob rozesílky. Zde je krátký návod na nastavení WordPress pro odesílání přes SMTP.

Příklad chyby: Could not instantiate mail function

Zde vidíme chybovou hlášku, kterou vrátil odesílací mechanismus při pokusu o registraci do e-mailového newsletteru. Pokud si takové chyby rychle nevšimnete, můžete začít přicházet o spoustu klientů. Zejména v případě, že váš web je hodně konverzní. Každopádně – když na webu něco nefunguje, nedělá to dobrý dojem. Přesně tato hláška se objevila na jednom z webů, které spravuji.

Chybová hláška při pokusu o registrace do e-mailu
Chybová hláška při pokusu o registrace do e-mailu

Způsob nápravy

Jako první můžete vyzkoušet, zda není chyba na vašem přijímači, respektive zda za tím vším nestojí nějaká nedávno provedená změna (nainstalovaný plugin apod.). Pokud si nejste vědomi, že jste něco měnili, pátrejte dál. Dalším důvodem může být vypnutí PHP funkce mail() na hostingu – třeba kvůli napadení webu a rozesílání spamu. Pokud ani to není důvodem, zvažte přechod na SMTP rozesílání. Hned se podíváme na to, jak.

Plugin pro WordPress WP Mail SMTP

Tento plugin slouží k přenastavení funkce wp_mail(), aby používala SMTP místo mail().

Instalace a aktivace pluginu

Plugin se nachází v repositáři WordPressu a má přes šest set tisíc instalací (stav v únoru 2017). Instaluje se přes Pluginy – Instalace pluginů – vyhledání podle názvu – Install a poté Activate.

Plugin WP Mail SMTP
Plugin WP Mail SMTP

Nastavení pro správnou funkčnost odesílání

Nejdříve se nastavují základní parametry: e-mail odesílatele, který se bude (pokud to není jinde, např. v pluginu Contact Form 7) nastaveno jinak, to samé platí pro jméno odesílatele.

V prvním formuláři se vyplní e-mailová adresa a jméno odesílatele
V prvním formuláři se vyplní e-mailová adresa a jméno odesílatele

Dále se vyplňuje SMTP pro hostitele. Tedy smtp.něco.něco. Modelově u nás smtp.hostitel.cz – liší se to podle poskytovatele vašeho mailu. Dále nastavte šifrování a autentifikaci. Obě nastavení si uložte.

Specifikace hostitele, login, heslo, šifrování a autentifikace
Specifikace hostitele, login, heslo, šifrování a autentifikace

Abyste měli jistotu, že zadaná konfigurace bude fungovat, proveďte testovací odeslání. Skoční buď úspěchem (výpis true a přijde mail), nebo neúspěchem (výpis false a nepřijde nic).

Nezapomeňte provést testovací odeslání
Nezapomeňte provést testovací odeslání

Kde mohou být chyby

Ujistěte se, že

  • jste zadali správné parametry,
  • jste nikde neudělali překlep.

Nyní by měl být váš WordPress nastaven tak, aby rozesílal e-maily pomocí SMTP.

Další zdroje, které se zabývají tímto tématem

Když jsem sám hledal řešení výše uvedeného problému, našel jsem například ještě tyto stránky:

A ještě přikládám video, které popisuje využití alternativního pluginu