Ochranná známka

Ochranná známka

Ochranná známka (anglicky trademark) je slovní, obrazové nebo jinak provedené označení výrobků nebo služeb, jímž se zajišťuje odlišení od konkurenčních výrobků a služeb. Ochranná známka může mít podobu slova, obrázku či jejich kombinace (logo), může také jít o znělku nebo prostorové označení. Účinnou se ochranná známka stává momentem zápisu do rejstříku ochranných známek.

Ochranná známka má klíčovou roli

Ochranná známka je důležitá, pokud to se svým projektem myslíte opravdu vážně. Platí totiž, že “kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Značka totiž připadne tomu, kdo ji registruje jako první. Snadno se tak může stát, že některý konkurent vás bude chtít o ochrannou známku připravit. Proto doporučuji nečekat a známku si registrovat co nejrychleji to jde.

Agendu ochranných známek v tuzemsku řídí Úřad průmyslového vlastnictví. Právě na stránkách této instituce se provádí rešerše současného stavu (pokud potřebujete zjistit, zda je vámi zamýšlená značka volná), respektive vlastní registrace známky.

Podání a registrace ochranné známky

Registrace probíhá v několika krocích. Velmi doporučuji nejdříve provést krátký online výzkum, zda již někdo vaši zamýšlenou značku nepoužívá. Pokud ne, je možné začít s registrací. Ta základní stojí 5.000,- Kč. Vyplníte online formulář, a pokud nemáte elektronický podpis, bude třeba zaslat vytištěné potvrzení na adresu úřadu. Přibližně do tří měsíců úřad vydá rozhodnutí. Na stránkách ÚPV můžete průběžně sledovat průběh schvalování.

Na stránkách úřadu průmyslového vlastnictví lze provádět rešerši i registraci své ochranné známky.
Na stránkách úřadu průmyslového vlastnictví lze provádět rešerši i registraci své ochranné známky.

Další informace o ochranných známkách:

 

[wp-review id=”1868″]