Když nic nezměníme, těžko čekat, že se výsledky zlepší samy od sebe. Jak pomůže marketingové poradenství?

Když nic nezměníme, těžko čekat změnu k lepšímu

Díváte se na výsledky svého snažení a říkáte si, že by chtěly vylepšit? Pracujete tvrdě, ale změna k lepšímu nepřichází? Řada šikovných a poctivých lidí čelí právě takové situaci. A právě tehdy stojí za to položit si otázku: snažím se tím správným směrem? Jedno rčení říká: to nejlepší, co můžete udělat, když zjistíte, že jste v díře, je přestat kopat. A zamyslet se, co udělat jinak.

Mám sen. Podobně jako spousta lidí

Metafora s dírou rozhodně nemusí popisovat situaci, že je váš podnik před krachem. Pomáhal jsem již řadě firem, které měly docela dobré výsledky, a v určité chvíli “zamrzly”. Nikam se neposouvaly. V jiných případech čelily poklesu tržeb a zisku. Nebo někteří (budoucí) živnostníci: měli sen, co by chtěli dělat, ale pořád o tom jen mluvili a mluvili. A jen zůstávali na místě. Nevím, zda tento citát původně skutečně patří mému kamarádovi, od něhož jsem jej slyšel. Obsahuje však hluboké poselství.

Do not tell people your dreams. Show them!

Správné pojmenování věcí: cíle

Je rozdíl vědět “co” a vědět “jak”. Vědět, čeho chci dosáhnout, je to hlavní. Právě to člověka motivuje. Opravdu často se setkávám s tím, že lidé buď nemají cíle naformulovány vůbec, nebo jen mlhavě, vágně. Jenomže když není nastaven cíl, do kterého se máme trefit, každý výsledek je pak v podstatě “dobrý”. Takže správné nastavení cílů, a ideálně podle pravidla SMART, je nutným základem.

Jak na cíle dosáhnout?

Způsob dosažení cílů je minimálně stejně důležitý jako jejich pojmenování. Každý řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek. A zde se dostáváme k jádru věci: když něco nejde, určitě se to nezlepší jen čekáním na to, až se to zlepší samo. Pokud dosavadní přístup nepřináší ovoce, je nutné začít dělat něco jinak. Přijít na to, co by to mohlo být, je často obtížné. Velmi pomáhá, když zazní i hlasy zvenčí. Externí pohled může přinést svěží vítr a nové nápady.

Pohled zvenčí pomáhá

Jako marketingový konzultant se potkávám s řadou fantastických lidí, kteří mají skvělé nápady. Pomáhám jim je realizovat. Ať jde o malý lokální startup, nebo zavedenou firmu s obratem půl miliardy. Pro někoho bohužel, pro jiné bohudík se dnes svět kolem nás mění jako na běžícím páse. Někdy tyto změny vyžadují i změnu našeho přístupu, který možná dlouhou dobu dobře fungoval, ale už se vyčerpal. Je-li něco špatně, nezmění se to, pokud něco sami nezměníme. Chcete začít?


Užitečné zdroje informací k tématu: