Lama Mobile: redesign webu

Pro Lama Mobile jsem jako konzultant pracující v agentuře MarketUP navrhoval redesign webu. Úkolem bylo zvýšit jeho obchodní výkonnost. Obchodní výkonností se myslí počet leadů/nově registrovaných zákazníků.

Analýza současného stavu

Nejdříve jsme se seznámili s charakteristikou zákaznických segmentů a s největšími zaznamenanými výzvami. Po pečlivé analýze bylo rozhodnuto, že změnou projdou tyto oblasti stávajícícho:

  1. Struktura a rozložení jednotlivých stránek na webu
  2. Zásadní zjednodušení konverzní cesty
  3. Lepší texty (bylo zapotřebí udělat zásadně lepší copywriting)
  4. Hezčí grafika

Pojmenování optimální konverzní cesty

Web je výkonný v případě, že dělá to, co se po něm chce. Jak už jsem napsal výše, v případě webu jako je Lama mobile je důležité, aby díky němu virtuální operátor získával nové klienty. Web není jejich primární zdroj, ale spíše podpůrný mechanismus, který umožňuje lidem, kteří už o Lama mobile slyšeli, provést registraci. To znamená následující:

  • Přijdu na web
  • Vím, o co se jedná, web ve mně budí důvěru
  • Pokud mi před návštěvou chyběly nějaké informace, snadno je najdu
  • Když jsem nerozhodný, stránka nenásilně tlačí na to, abych se rozhodl
  • Chápu, co mi stránka sděluje a vím, jak se dostat tam, kam potřebuji
  • Při cestě tam, kam potřebuji, se mi nic neplete do cesty, ale naopak mě vše vede ke konverzi

Příprava nové struktury webu

Na začátku jsem seřadil všechny stránky z celého webu. Určil jsem ty klíčové/nejdůležitější a zvážil, zda je možné a účelné přesunout obsah z těch ostatních. Když jsme měli jasno v tom, jak se má potenciální zákazník po webu ideálně pohybovat, přistoupili jsme k aktivitě, jejímž výsledkem byl základní rámec vzhledu stránek.

Konfigurátor pro výběr mobilního tarifu je klíčovou součástí stránek
Konfigurátor pro výběr mobilního tarifu je klíčovou součástí stránek

Tvorba drátěných modelů

Drátěné modely, někdy se jim říká wireframy, jsou jednoduché, ale přesné skici, které zachycují základní prvky webové stránky (umístění textů, obrázků, tlačítek a dalších základních prvků). Většinou nejsou barevné, i když existuje software tvořící plně interaktivní drátěné modely. Používá ho například Praguebest, se kterým jsem spolupracoval například na tvorbě webu pro Esthé nebo vzniku webu AV Media.

Nové texty

Na nový copywriting (anglický výraz pro tvorbu textů)  byl kladen obzvláštní důraz. Textů bylo skutečně požehnaně. Zapomněl jsem dodat, že od počátku práce na zakázce jsme pracovali pod velkým časovým tlakem. Kolega Martin tak pracoval dlouho do noci a brzy od rána. Nakonec jsme všechno stihli. Výsledek jsme poslali k připomínkování klientovi. Připomínky byly kosmetické, a tak jsme jeli výsledek prezentovat vedení firmy.

Grafiku si Lama mobile zajistila jinde (tak zněla od počátku dohoda), nicméně prakticky vše, co jsme navrhli (včetně konfigurátoru tarifu) běží dodnes.

Také máte zájem o redesign webu?

Výborně! Možná, že Vás bude zajímat sekce tvorba a audit webových stránek, nicméně pokud ji chcete přeskočit, rovnou se mi ozvěte.