Drátěný model webu (wireframe) výrazně pomáhá při vývoji webu či jeho redesignu

Drátěný model webové stránky (wireframe)

Drátěný model (anglicky wireframe) je grafickým znázorněním hlavních prvků webové stránky. Drátěné modely se používají při tvorbě nových webů nebo při redesignu těch stávajících. V takovém případě navazují na audit webu.


Hlavními přínosy drátěných modelů jsou:

  • přehlednost (ukazuje, kde co na stránce bude)
  • možnost včasného provedení úprav (je to snazší a levnější, než když je už vytvořená grafika a muselo by se měnit něco zásadního)
  • pozitivní dopad do celkové uživatelské přívětivosti (UX) a konverzního poměru webu (protože wireframy umožňují soustředit se na to nejpodstatnější v rámci navigace, jejich alfou a omegou je orientace na výsledek, ne na nejmenší detaily)
  • snadnější tvorba v porovnání s kompletní grafickou podobou stránek
Drátěný model webové stránky - blogu
Drátěný model webové stránky – blogu

Jak vytvořit wireframe

Příprava drátěných modelů navazuje na analýzu klientů, konkurence, stanovení pozice značky, analýzu klíčových slov a audit webu. Díky těmto krokům je možné stavět na reálném základě a opřít se o něj. Jinými slovy – nepostupuje se naslepo.

  1. Máme hotovou strukturu webu (víme, jaké stránky se mají vytvořit)
  2. Víme, co na nich má být (typ a rozsah obsahu)
  3. Můžeme se soustředit na poskládání jednotlivých typů obsahu dohromady

Na počátku stačí tužka a papír

Způsobů tvorby modelů je celá řada. Model je možné připravit i s pomocí obyčejné tužky a papíru (pro zachycení základního schématu, posloupnosti sekcí apod.). Kromě toho existuje celá řada programů (online i offline), které proces tvorby výrazně usnadní.

Software pro tvorbu wireframů

Já osobně používám pro tvorbu drátěných modelů program Project Pencil ↑. Je jednoduchý, ale obsahuje všechno podstatné, co mi umožní připravit model a exportovat jej do formy, kterou mohu prezentovat klientovi. Navíc je k dispozici zdarma.

Program na tvorbu drátěných modelů Pencil
Program na tvorbu drátěných modelů Pencil

Kromě toho existuje řada dalších nástrojů. Některé z nich mají formu online platformy, která se ovládá v okně prohlížeče, jiné můžete používat, i když jste offline. Zmiňme některé z nich:

Tento výčet zdaleka není vyčerpávající. Na webu najdete celou řadu článků ↑, které se věnují jejich srovnání. Ty lepší jsou v 99 % případů placené, ale to je zcela v pořádku. Většina z nich má zkušební verze, takže nebudete kupovat zajíce v pytli. Jen pozor, jakou e-mailovou adresu budete zadávat jako kontaktní při registraci. Některé služby totiž doslova bombardují zprávami.

Další krok: texty a grafický design

Když jsou drátěné modely hotové, na řadě míst budete mít pouze zástupný text (např. díky tomuto generátoru textu ↑ Lorem Ipsum). Rámcově byste již měli vědět, co kde má být, takže copywriter se bude mít čeho chytit. Následně se připraví grafický design a může se začít s kódováním/tvorbou webu.


Pokud chcete vylepšit váš stávající web nebo vytvořit zcela nový, ozvěte se mi (klikněte sem). Jsem marketingový konzultant a pomáhám firmám výrazně přidat plyn. Rád pomohu i vám.